Poradnik

poradnik-1

Czy do domów pasywnych i energooszczędnych muszą być specjalne okna?

Dom pasywny powinien być jak najbardziej energooszczędny, a więc przede wszystkim odpowiednio zaprojektowany. W projekcie musi się znaleźć bilans energetyczny budynku, co ściśle wiąże się z użyciem właściwych materiałów i zastosowaniem prawidłowych technologii budowy takich obiektów...

czytaj więcej

Bardzo istotnym elementem są okna. Inwestor i dostawca okien z góry muszą wiedzieć, jakie są wymagania projektowe i jak ma wyglądać montaż okien, bowiem to wpływa zarówno na wycenę, jak i plan działań ekipy montażowej.
W KM PLAST oferujemy specjalne okna do domów pasywnych i energooszczędnych, mające odpowiednie atesty. To okna z tzw. ciepłymi szybami. Pamiętajmy jednak, że szyby wpłyną na energooszczędność budynku tylko wtedy, kiedy okna będą prawidłowo zamontowane.

Wielkość okien w domu pasywnym może być różna, jednak bardziej energooszczędne są te duże, w których procentowo większą część powierzchni zajmują szyby, a nie „zimniejsze” od nich profile okienne.

poradnik-2

Szczelne okna – jak dobrze wietrzyć mieszkanie?

Jeśli mamy dobre, szczelne okna, to pojawia się problem z wietrzeniem zwłaszcza tych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki – przy nich okna mogą być całkowicie, mechanicznie zamknięte, są nadal odporne na burze i włamania , a pomieszczenia będą mimo to wentylowane. Ma to duże znaczenie w naszym klimacie, szczególnie zimą...

czytaj więcej

Najlepiej zamówić od razu okna z nawiewnikami, które będą zamontowane między górną krawędzią szyby zespolonej a profilem. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie prawidłowo działało. Co jednak, jeśli posiadamy okna bez nawiewników i stwierdzimy, że nawiewniki w naszym mieszkaniu są potrzebne? Czy można je zamontować? Można. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszy to montaż nawiewnika w profilu skrzydła lub w ościeżnicy. Montaż nawiewników polega na wyfrezowaniu w profilu okiennym otworów (zgodnie z zaleceniami producenta), przykręceniu urządzenia i założeniu na niego osłon.

Wielkość okien w domu pasywnym może być różna, jednak bardziej energooszczędne są te duże, w których procentowo większą część powierzchni zajmują szyby, a nie „zimniejsze” od nich profile okienne.

PORADNIK-3

Dlaczego czasami szyby w oknach są od wewnątrz zaparowane? Czasem też para pojawia się pomiędzy szybami? Co na to można poradzić?

Skraplanie się pary wodnej na oknach od strony mieszkania wynika z zachwiania równowagi pomiędzy ogrzewaniem pomieszczeń a ich wentylacją. To z kolei wiąże się ze szczelnością nowoczesnych okien wykonanych z profili PCW.
Jednak, by być pewnym, że należy zadbać o ową równowagę pomiędzy ogrzewaniem a wentylacją, trzeba najpierw sprawdzić, czy nie ma wad produkcyjnych okien i błędów montażowych. Dlatego w wypadku nadmiernego skraplania się pary wodnej, należałoby skorzystać z konsultacji fachowca od okien...

czytaj więcej

Jeśli wady okien nie zostały stwierdzone, wówczas, w zależności od warunków atmosferycznych, trzeba metodą prób i błędów ustalić taki sposób eksploatacji okien, aby nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia ścian, mebli, dywanów itd.
Należy zatem zacząć od znalezienia takiego natężenia ogrzewania oraz intensywności wentylacji pomieszczeń, które stworzą mieszkańcom komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu. Szczególnie istotne jest wietrzenie, np. poprzez stosowanie w oknach nawiewników lub rozszczelnianie okien na różne sposoby.

Ewentualne pojawienie się wilgoci w środku pakietu szybowego świadczy na ogół o wadzie szyb. Szyby zespolone muszą być idealnie szczelne, bowiem często przestrzeń międzyszybowa jest wypełniana gazem szlachetnym już na etapie produkcji, by uzyskać najlepsze właściwości cieplne. I para pomiędzy szybami niestety nie świadczy o szczelności. Nie naprawia się takiej wady – należy wymienić zestaw szybowy na nowy.

poradnik-4

Po zewnętrznej stronie szyb pojawia się para – czy to wada okien?

Jest to zjawisko dość często spotykane przy „ciepłych szybach” i nie świadczy o wadzie okien. Taka sytuacja pojawia się, gdy cieplejsze wilgotne powietrze styka się z powierzchniami o niższej temperaturze. Powietrze oziębiając się na zimnej powierzchni szkła, przechodzi w stan nasycenia, a w efekcie nadmiar wilgoci skrapla się na szybie. Dlaczego szyby są na tyle zimne, że skrapla się na nich woda, czyli następuje zjawisko kondensacji?

czytaj więcej

Jest to wynik stosowania wysokiej technologii produkcji okien. Szyby zespolone mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, a więc ciepło z mieszkania tylko w niewielkim stopniu przedostaje się na zewnątrz i nie ogrzewa niepotrzebnie tej zewnętrznej tafli szkła. Dlatego pojawianie się pary na zewnątrz szyb nie jest w żadnym wypadku wadą okien, lecz świadczy o dobrych właściwościach cieplnych zamontowanych w oknach szyb i nie da się zlikwidować tego zjawiska.

poradnik-5

Okna bezpieczne dla dzieci.

Każde okno, nawet na parterze, powinno być zabezpieczone przed otworzeniem przez małe dzieci. Nowoczesne okna mają funkcję uchylności, co jest świetnym rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo dzieci. Dlatego albo należy całkowicie zabezpieczyć okna przed otworzeniem, albo skorzystać z rozwiązań, które pozwolą jedynie uchylić okno...

czytaj więcej

W gotowym, zainstalowanych już oknie bez problemu można zamontować specjalną klamkę z kluczykiem. Dzięki temu tylko osoba posiadająca ów kluczyk może je otworzyć. Takie klamki są również w wersji z przyciskiem zamiast kluczyka, który także zabezpiecza przed otwarciem okna przez dzieci.
Jednak najlepiej już na etapie zamawiania okna zastanowić się nad zainstalowaniem specjalnym okuć i dodatków, dzięki którym nie będziemy się martwić, że dzieci same otworzą okno. Na przykład zastosowanie klamki TBT firmy Winkhaus jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki tej klamce zostaje zamieniona kolejność funkcji – zanim okno otworzymy, najpierw je uchylamy (TBT, czyli tilt before turn – uchyl zanim otworzysz). Takie okucia stosuje się w szkołach, przedszkolach, ale i w domach prywatnych, by zapobiegać sytuacjom niebezpiecznego otworzenia okien przez dzieci.

Innym rozwiązaniem proponowanym również przez firmę Winkhaus jest zamek okienny FSV montowany w zawiasie okiennym. Dzięki niemu okno może być jedynie uchylone. Dopiero za pomocą kluczyka, okno można całkowicie otworzyć.

Bezpieczeństwo daje także ogranicznik otwarcia OBV (Winkhaus), który pozwala otworzyć okna jedynie na 5 cm. Całkowite otwarcie okna jest możliwe dopiero po zwolnieniu blokady, co dla dzieci jest bardzo trudne.
Dlatego zamawiając okna w KM PLAST, warto przemyśleć zamontowanie tych bezpiecznych okuć, które w połączeniu z wysokiej jakości oknami, dadzą nam i naszej rodzinie komfort bezpiecznego korzystania z okien.

poradnik-6

Czy można samemu wymienić zbitą szybę w oknie PVC?

W oknach nowoczesnych, w których są szyby zespolone, lepiej nie podejmować samodzielnych prób wymiany zbitej szyby. Zdecydowanie polecamy zlecić taką usługę działowi technicznemu KM PLAST. Na pierwszej wizycie ekipa zmierzy dokładnie szybę, a przy następnej wymieni szybę na miejscu...

czytaj więcej

Nie ma potrzeby demontażu skrzydła okna. Wystarczy wyjąć listwy przyszybowe, usunąć zbitą szybę i wstawić nową. Następnie fachowcy wyklinują skrzydło na podkładkach szklarskich i zamontują listwy przyszybowe. Zachęcamy do tego, by zlecać te prace serwisowi od okien, ponieważ wymiana szyby może być operacją niebezpieczną ze względu na łatwość zbicia szyby. Jeśli zaś skrzydło okna nie zostanie dobrze wyklinowane, okno może nie funkcjonować prawidłowo oraz ulec awarii.

poradnik-7

Jak konserwować okna PVC?

Szczególnie przed zimą ważne jest zabezpieczenie elementów okna przed niskimi temperaturami, śniegiem, wilgocią. Takie prace najlepiej wykonywać minimum raz w roku – dzięki temu okno będzie dłużej służyło bez konieczności napraw. Poza zwykłym myciem okien, należy zadbać o profile, uszczelki, elementy okuć...

czytaj więcej

Jeśli jest taka potrzeba, można samodzielnie wyregulować docisk skrzydeł, zmieniając położenie rolek lub zaczepów w okuciach. Uszczelki należy nasmarować – specjalnymi silikonami do uszczelek, okucia naoliwić. Oprócz środków polecanych i dostępnych w KM PLAST, są też inne dostępne na rynku. Należy przy tym pamiętać, aby żadne z tych środków nie zawierały pochodnych rozpuszczalników, ponieważ mogłyby uszkodzić profile.

poradnik-8

Mieszkanie bez komarów, czyli moskitiery.

Latem najmilszy i najcieplejszy nawet wieczór potrafią zepsuć komary. By uniknąć ich inwazji wieczorem, warto zabezpieczyć okna moskitierami w ciągu dnia, by uniemożliwić im przedostanie się do mieszkania czy domu.
Takie moskitiery można zamontować w każdej chwili. Nie naruszają konstrukcji okna, nie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie profili okiennych...

czytaj więcej

Najprostszym rozwiązaniem jest moskitiera ramowa. To najpopularniejsza forma zabezpieczenia przed insektami. Wykonana z aluminiowej ramy z naciągniętą siatką. Mocuje się ją bezinwazyjnie, na przykład za pomocą obrotowych zaczepów, dzięki czemu jej montaż i demontaż są bardzo proste i szybkie. Nie ogranicza funkcjonalności okna oraz widoczności.
Innym rozwiązaniem jest moskitiera rolowana przeznaczona do montażu we wnękach okiennych. Ma mechanizm sprężynowy, który poprawia komfort obsługi. Jest wyposażona w prowadnice oraz mechanizm sprężynowy, który pozwala szybko rozwijać i zwijać siatkę do kasety, tworzy szczelny układ zatrzymujący insekty. Można zastosować sterowanie łańcuszkiem umieszczonym z jednej strony siatki. Łańcuszek ułatwia obsługę szerokiej moskitiery.

Wprowadź jakość do swojego domu
Skontaktuj się z nami!

Wprowadź jakość do swojego domu
Skontaktuj się z nami!